Nar ekşisi, mutfağımızın geleneksel bir sosudur, yemeklerde salatalarda kullanılmaktadır. 

Nar ekşisi

Serinletici bir an için biraz portakal suyu ve maden suyuyla da karıştırabilirsiniz. Nar ekşisini evinizde kolayca kendiniz de yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi

Pişirme süresi: 1 saat

Nar suyunu hazırlamak için, öncelikle nar taneleme işlemini yapmalısınız. Nar tanelerini (yaklaşık 8 büyük nardan) bir karıştırıcıya yerleştirin ve taneler parçalanacak şekilde yeterli miktarda atın. (Acı beyaz kısımları elinizden geldikçe eleyin, karıştırıcya gitmesin.) Ardından ince bir elekle süzün.

Narların asitlik seviyelerinde ve tatlılıklarında farklılık gösterdiğine dikkat edin. Kullandığınız meyve suyuna bağlı olarak, doğru şeker ve asit dengesini elde etmek için daha fazla ya da daha az şeker ya da limon suyu eklemeniz gerekir.

MALZEMELER

4 su bardağı nar suyu

1/2 su bardağı şeker

2 yemek kaşığı limon suyu

TARİF

1-Nar suyunu, şekeri, limonu bir kaynamaya kadar ısıtın: Büyük, geniş, kaplanmamış bir tencerede, şeker eriyene ve nar suyu kaynayana kadar orta yüksek sıcaklıkta nar suyunu, şekeri ve limon suyunu kaynatın.

Bir kaynamaya devam edecek kadar ısıyı azaltın.

2 Bir şurubu azaltın: Yaklaşık bir saat kadar ya da meyve suyu şurup kıvamına gelinceye kadar, 1 ila 1 1/4 bardağa düşene kadar pişirin.

Nar ekşinizin daha tatlı olmasını istiyorsanız, pişirirken tadı için daha fazla şeker ekleyin.

3 Bir kavanozda saklayın: Bir kavanozun içine dökün. Soğumaya bırakın. Soğutucuda soğutulmuş halde saklayın.