2003'te, Family Coppola'nın Sofia Blanc de Blanc Mini'nin ilk çıkışında başlattığı trend Union Wine Company'nin teneke kutulu şarap etiketli olan Underwood markası adı altında Pinot Noir ve Pinot Gris'yi 375 mililitrelik teneke kutuda 2014'te sunmasıyla devam etti.  Harms, ““Şirketimizin büyük ölçekli şarap yapma felsefesini kutuya sığdırılacak kadar dahil etme felsefesini içeren bir ürün bulmak istedik." diyor.

 

Yıllarca, teneke kutulu şarap bir kategori değildi, zamanla yavaş yavaş unutulmaya başladı, artık bugün büyümeye devam eden tam teşekküllü bir şarap kategorisine dönüyor. Nielsen 15 Haziran 2019'da sona eren 52 haftalık dönem için hazır şarap satışlarının, bir önceki yıla göre % 69 oranında arttığını bildirdi. “Tedarikçiler, distribütörler, perakendeciler ve en önemlisi tüketiciler (özellikle daha genç tüketiciler 21+), teneke kutulu şarap formatlarına ısınmaya ve kabul etmeye devam ediyor. Teneke kutulu şaraplar her geçen gün daha öne çıkarken ve veriler bunun uzun süren bir trend olacağını düşündürmektedir.

Neden kutulu şarap ?

Büyüyen teneke kutulu şarap kategorisinin başarısına şahit olan birçok üretici, kendi ürünlerini çıkarmaya karar verdi. Stoller Family Estates, Willamette Valley şaraplarında on yıllardır önemli bir rol oynamıştır. 2018 yılında, markalarını stratejik olarak ayırma kararında “Canned Oregon, şarabın aktif bir yaşam tarzını tamamlaması gerektiği, Oregon'da ortaya çıkan macera ve olasılık duygusunu planlaması gerektiği fikrinden doğdu” diyor Stoller Wine Group Başkanı Gary Mortensen.

 

Napa Valley’deki Sans Wine Company, premium şarapları içerecek şekilde kategoriyi genişletmeye çalıştı. Sans, 2015 yılında piyasaya sürülen şaraplarını organik (sertifikalı) çiftliklerdeki üzüm bağlarından üretiyor, yalnızca paslanmaz çelik fermantasyon ve yaşlanma kullanıyor, meşe kokusu sayesinde her üzümün, bağın ve AVA'nın tam olarak ifade edilmesini sağladığına inanıyor. Katkılarımız, “Kutulara paketlenmiş premium şaraplar - bağa özgü, çeşitlere özgü, eski tarihli şaraplar” diyor Sans Şarap Şirketi'nin kurucu ortağı Gina Schober, “Kör tadımda, şaraplarımızın şişelenmeye karşı kendilerine ait olduğunu bulduk” diyor. Kimse bizim şarabımızın bir teneke kutudan döküldüğünü söyleyemez. ”

 

William Chris Vineyards'ın kurucusu Chris Brundrett ve Lost Draw Cellars'ın kurucu ortağı Andrew Sides, Yes We Can Wine ile teneke kutu şarap pazarına girmeye rose şarap ile karar verdiler.  “Ailelerimizin açık hava etkinlikleri ve yemek pişirme konusunda ne kadar aktif oldukları hakkında çok düşündük. Tacos, açık hava maceraları ve lezzetli lezzetleri ile harika giden bir şarap yapmamız gereken sonuca vardık ”diye açıklıyor Brundrett.

 

Teneke kutuda mı yoksa şişede mi ?

 

Bu şarap imalathanelerinin her biri, teneke kutulu şarapta sonsuz olasılıklar görüyor. Underwood, 2015 yılında bir rose çeşidi ekleyerek, 2016'da The Bubbles ve Rosé Bubbles, 2017'de Riesling Radler ve Get It Girl ve 2018'de Strawberry Cooler, her biri 6 - 7 $ ve paketler halinde satılmakta olan portföyünün sınırlarını zorlamaya devam etti. Pinot Noir, en çok satılan teneke kutu hacmi olmaya devam ederken, Rosé Bubbles, büyüme oranının başında geliyor. Harms, “Teneke kutularda, köpüklü bir şarap seçeneğini keşfetmenin doğal olduğunu düşündüğü çok fazla karbonatlı ürün vardı”, diye açıklıyor Harms, “Etkinlikler için yarattığımız şarap bazlı kokteyllerden geliştirilen şarap soğutucularının, tüketicilerin daha düşük ABV ürünlerini sevdiğini fark ettik ve kutuların şarap soğutucularını piyasaya sürmenin harika bir yolu olduğunu düşündük. ”

 

Buna karşılık, 375ml için her biri 12 - 25 dolar olan ve üçlü paketler halinde satan Sans Wine Company, birinci sınıf teneke kutu şarap limitlerini zorlamayı hedefliyor. Napa Vadisi üzümleri yüksek bir fiyatla gelir. Ancak Schober, müşterileri Napa Vadisi'ndeki organik, tek bir bağdan yarım şişe şarap aldıklarını anladıklarında, “bir mitin söndüğünü ve şaraplarımızın gerçek değerini anladıklarını” açıklıyor.

 

Teneke kutulu Oregon, 375ml'lik teneke kutuda beş farklı şarap üreten ve her biri 5,99 dolara satış yapan değerli fiyatlarla yüksek kalite istiyor. Morten, “Teneke kutulu şarap kalitesinin düşük olduğu algısına meydan okuyarak,“ Hedefimiz fiyatta kaliteyi aynı değerden sunmak ”diyor.

Kim Teneke Kutulu Şarap Alır ?

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Millennials teneke kutulu şaraplar içinde en yüksek müşteri kitlesine sahip. Şaşırtıcı olan, teneke kutu şarapların her seviyedeki şarap severlere ve bira içenlere de hitap etmesi. Underwood’un tüketicisi acemiden oenophile'e , açık havada ya da hareket halindeyken şarap getirmenin taşınabilir bir yolunu arayan bira severler arasında, aynı zamanda bir bardak içmek isteyenler için, 375 mililitre, kabaca 2,5 bardak şaraba eşittir.

 

Sans Şarap Şirketi, “hemen hemen her perakende satış noktasında bulunan teneke kutulu şaraplar ve büyük şarap üretimlerinin kapsama alanıyla sektöre güvenilirlik kazandırıyor” nedeniyle tüketicilerin 45 yaş ve üstü şaraplarını kucakladığı görülüyor.  ”

 

Teneke kutulu Oregon satışları, her yaştan aktif, sosyal şarap güzel içenleri kucakladığını gösteriyor. Ek olarak, şaraplarıyla eğlenmenin bir başka yolu olarak kokteyl tariflerini web sitelerinde paylaşıyorlar. Mortensen, “Kokteyller kaliteli şaraplarımızla teşvik edeceğimiz bir şey değildir, ancak tüketicilerin zaten şarap bazlı kokteyller yaptığını biliyoruz, bu yüzden bu eğlenceli şaraplarla bağ kuruoyoruz” diye açıklıyor Mortensen.

 

Sway, artan satışlarını büyüklük ve taşınabilirlikle ilişkilendiriyor “Başlangıçta, REI'den çıkan ve parkta yürüyüşe çıkan bazı teneke kutulu şarapları almak için yerel markette duran insanların tuhaf bir bakış açısına sahip olduk. Bu gerçekleşirken, tüketicilerin “hareket halindeyken” ihtiyaçları için Sway'i buzdolabında tutmak istediklerini fark ediyoruz ”diyor Brundrett. Diğerleri gibi, bir şişe şarap açmak yerine, evde akşam yemeğini yerken teneke kutulu kutlamanın tadını çıkarıyorlar.

 

Teneke Kutulu Şarabın Geleceği

 

Her ne kadar bu kategorinin geleceği parlak olsa da, yasama belirsizliği sürüyor. Şarap Ekonomisti Mike Veseth, bu büyüyen segmentin pratiklerine dikkat çekiyor: “Bazı tüketiciler geleneksel 750 mililitre şişeyi çok büyük bir hacim olarak görüyor, kutulu şarapta ne alacağını biliyor ve bu segment hızla büyüyor” dedi. Veseth, seçeneklerinin faydalarını kabul ediyor: “Kutularla herkesin aynı içeceği paylaşmasına gerek yok - bazıları kırmızı, diğerleri beyaz, ya da bira, elma suyu, spritzer, vb. tadını çıkarabilirler. Düşük alkol yaşam tarzı ve bazı bölgelerde daha verimli bir şekilde geri dönüştürülüyor. ”

 

Veseth, 250ml ebadına kıyasla iki önemli avantaj olduğunu kabul ediyor: “Tek bir porsiyon boyutuna daha yakın ve teneke biranın alkol yüzdesi cinsinden üretilmesine kabaca eşdeğer. Şarap, yüksek alkol yüzdesine sahip olduğundan, eşdeğer alkole sahip olmak için daha küçük bir kaba ihtiyaç duyuyor. ”Araştırmalar, daha genç tüketicilerin TTB tarafından bireysel olarak satın alınmaları için onaylanan küçük şarap kutularının alkol yüzdelerine duyarlı olduğunu gösteriyor. Bu kategorinin gücü artmaya devam edecek.

Kaynak:Forbes.com